12 Aralık 2014 Cuma

KELEBEK

Öğretmenimiz Meltem GÜNERİ'nin Kelebek adlı romana ait düşünceleri...


KELEBEK


Uzun sürecek bir toplantıya hazırlanırken bir meslektaşın elinde eski bir dostla karşılaştım. Bu dost, yıllardır elime almadığım, unuttuğum Kelebek adlı romandı. Ağabeyimin elinden bırakamadığı ve okurken rahatsız etmememi istediği kitaptı Kelebek. Kelebekle tanışmam bu şekilde olmuştu ve ben büyük bir hevesle elime almıştım onu ağabeyimden sonra; ama ilk tanışmamız açıkçası hayal kırıklığıydı çünkü bu güzel eser başlangıçta bana pek bildik bir serüveni hatırlatmıştı, ama birden bire kendimi “Özgürlük”ün ne kadar vazgeçilmemiz olduğunu düşünürken buldum. Sadece özgürlük mücadelesi miydi beni Kelebek’i ikinci, üçüncü kez okumaya iten? Tabii ki hayır! Onur, dostluk, inançlar uğruna savaşmak ve elbette insanların nasıl da kendi çıkarları uğruna gözlerini kırpmadan kötülük yapabildikleri gerçeği!... Bana bir insanın isterse her şeyi başarabileceğini anlatan ve öğreten kitaplardan biridir Kelebek. 

Henri Charriere adlı bir kürek mahkûmunun başından geçenlerin anlatıldığı, İnsanın içine işleyen bir özgürlük mücadelesidir. Kitaptaki karakterlerle birlikte acı çekersiniz, heyecanlanırsınız ve asıl şaşırtıcı olan, Henri Charriere’ın gerçek bir mahkûm olmasıdır. Kitabı okurken bir yandan da düşünürsünüz “ acaba yazar burada anlatılanları gerçekten yaşamış olabilir mi?” ya da “İnsanlar gerçekten bu kadar acımasız olabilirler mi ?” ve bu sorularla kitabı elinizden bırakmak istemezsiniz.

Romanımız bildik bir hikâyeyi anlatır gibi gözükür başlangıçta; ama o kadar sıradan değildir. Bir düşmanı tarafından üzerine yıkılan bir cinayetten ötürü ömür boyu mahkûm edilen bir karakterle karşılaşıyorsunuz .( Benzer bir hikâye Monte Cristo Kontu adlı muhteşem eserde de işlenmiştir.) Bundan sonrası nefes kesen bir özgürlük mücadelesidir. Kahramanımız Fransa’nın en korkutucu hapishanesine gönderilir ama kahramanımız işlemediği suçun cezasını çekmek istememektedir. Önce üç arkadaşı ile birlikte kaçar, çok uzağa gidemez, bir hapishaneden başka bir hapishaneye kaçmıştır! Üstelik cüzamlıların hapishanesine! Kahramanımızı özgürlük mücadelesinde hiçbir şey yıldıramaz ve bu kez cüzamlıların yardımıyla tekrar kaçar. Acaba bu kaçış özgürlüğe doğru mudur? Yoksa kahramanımızı başka sürprizler beklemekte midir? Bu muhteşem özgürlük mücadelesini merak ettiyseniz sizi en yakın kütüphaneye ya da kitapevine davet ediyorum.


Yazan:
Meltem ONATÇA GÜNERİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder