24 Ocak 2015 Cumartesi

2014'ün en kötü şifreleri

Günlük hayatta birçok şifreyi aklımızda tutmak zorunda kalıyoruz. Bu şifrelerin güçlü olması ise güvenliğimiz açısından büyük bir önem taşıyor. Ancak hem kolay akılda kalabilen hem de yüksek güvenlik sunan şifreler oluşturmak pek de mümkün olmayabiliyor. Bu tarz karmaşık şifreler oluşturmaya üşenen kullanıcılar, epey basit şifreler oluşturarak yalnızca hacker’ların değil, ev kullanıcılarının bile hedefi haline gelebiliyor. Her yıl yayınlanan ve zayıf şifreleri ifşa ederek insanların şifrelerini daha güçlü hale getirmesini amaçlayan liste, 2014 yılı için de yayınlandı. Splashdata‘nın yayınladığı rapora bakılırsa, yıllar geçse de zayıf şifrelerin kullanımı halen devam ediyor.

Listeye göz attığımızda ilk sırada yıllardır tahtını kimseye kaptırmayan (!) “123456” şifresini görüyoruz. 2. sırada ise yine dahice bir şifre olan “password” kelimesini görüyoruz. Hesaba girerken şifre soran sisteme bu şekilde verilen yanıtın kolayca bulunabileceğini ve hesaba izinsizce girilebileceğini tahmin etmek hiç de zor değil. 3. sırada bulunan “12345” ise birinciyle benzer yapısıyla zirveyi zorlayabileceğinin sinyallerini veriyor.

Listenin endişe verici olması içinizi karartmasın çünkü iyi haberler de var. Araştırma sonuçlarına göre bu tarz basit şifrelerin kullanma oranı yüzde 2,2‘ye kadar düşmüş. Bu oranın son yıllardaki araştırmalarda görünen en düşük rakam olduğuna dikkat çekiliyor. Dolayısıyla belki de önümüzdeki yıllarda şifrelerin önemi daha da iyi anlaşılarak bu gibi basit şifrelerin kullanımının tamamen önüne geçilebilir.


1 yorum:

  1. günaydın gençler,,basit olan daima en son akla gelendir'savıyla büyümüş bizim kuşak için yepyeni deneyimler bunlar)) yine de size geçen yıl kullandığım şifrelerimden birini örnekleyerek sabahınıza renk katmak isterim: "neistiyorsunbendenbiktimartik61079"
    iyi tatiller))

    YanıtlaSil