10 Şubat 2016 Çarşamba
Konu: Bir gün yaşadıysanız her şeyi görmüş sayılırsınız. Bir gün bütün günlerin eşidir. Başka bir gündüz başka bir gece yok ki. Güneş her gün battıktan sonra yeniden doğmaktan başka marifet gösteremez. Öyleyse bu dünyadan karnı doymuş bir çağrılı gibi gitmeyi bilin.

                                                     Yaşamın Değeri

     İnsanlar dünyaya eşit olarak gelir. Dünya tek bir tanedir. İnsanların yaşayabileceği tek alan dünyadır. İnsanlar yaşamını sürdürmek üzere buraya gönderilir. İnsanlar burada doğar ve ölümüne kadar geçen süreyi burada geçirir. Güneş doğar etrafı aydınlatır ve yeni bir günü doğurur. Güneş tekrar terk edene kadar geçen sürede insanlar ayakta ve bir işlerle uğraşmaktadır. Güneşin terk etmesi ardından etraf sessizliğe bürünür. Güneş bu sırada dünyanın başka bir tarafına yeni günü doğurur. Günler birbirini takip eder. İnsanlar vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi dinlenerek uykuyla alır. Ardından gelecek olan yine aynı güneştir.
      Evrenin unsurları her zaman aynıdır. Zamanla değişen yalnızca insanlardır. İnsanların dünyadaki vakitleri sınırlıdır. Vaktini dolduran birey dünyadan gider. Bir iz bırakarak veya bırakmayarak… Daha sonra dünyaya yeni bireyler gelir. Onlar da aynı şartlara sahiptir. Aynı dünyaya aynı günlere aynı evrene sahiptir. İnsanın yaşamını farklı kılan kendi yönlendirmeleridir. Kendi seçimleri doğrultusunda hayatına yön verir. Bazıları kendine güzel yaşam standartları oluştururken bazıları kendine ve sorumlu olduğu kişilere bu yaşamı sunamaz. Aynı dünyada aynı havayı solurken bazıları oldukça şanslı koşullardadır. Oluşturulan bu şartlar bazen tırmalayarak gelinmiş bazen de içine düşülmüş bir olanaktır. Hayatta her şeye doğan tepki, her şeyin bir nedeni, her şeyin bir karşılığı vardır. Ama insanın varacağı sonuç her zaman aynıdır. Her birey ölüp doğumundaki gibi eşit şartlara döner.
    Geldiğimiz bu hayatta her şeyin değerini bilmeli ve kendimize uygun şartları oluşturup güzel yaşam sürdürmeye bakmalıyız. Herkesin sahip olduğu dünya aynıdır. Kimse ekstra bir şeye sahip değildir. Dünya yalnızca kadar vaktimizde geçirdiğimiz vakit için yaşam alanıdır.                                                                                                               Aslı Deniz Özbay 11d 97

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder